1 (3).jpg3pics-mono.jpg3pics.jpg4pics-color1.jpg4pics-mono.jpg5pics-color1.jpg6pics-color1.jpg

Ekspertai apžvelgė regiono namų ūkių finansinę situaciją

1Ketverius metus iš eilės „Swedbank" Asmeninių finansų institutas atlikęs savivaldybių lyginamąją analizę, 2013 metų tyrimo rezultatus - Utenos regiono namų ūkių finansinę situaciją š. m. vasario 4 d. pristatė Utenos rajono savivaldybės administracijos darbuotojams. Šio instituto vadovė Odeta Bložienė kartu su „Swedbank" Taupymo ir draudimo produktų valdymo direktoriumi Linu Grinevičiumi, remdamiesi statistiniais duomenimis ir gyventojų apklausomis, aptarė tiek visos šalies, tiek Rytų Lietuvos ekonomines ir socialines tendencijas, priežastis, nuo kurių priklauso gyventojų finansinės situacijos pokyčiai, santaupų kaupimo ir valdymo būdus.


Anot O. Bložienės, šalyje vyksta spartūs gyventojų senėjimo procesai, o Rytų Lietuvoje jie labai akivaizdūs. Šio regiono savivaldybėse trūksta konkurencingos darbo jėgos, galinčios pritraukti potencialius investuotojus, kurti naujas darbo vietas, tad nestebina faktas, jog Utenos apskrityje sukuriamo bendrojo vidaus produkto vertė yra viena žemiausių šalyje ir tesudaro maždaug 3,02 proc. Neigiamą poveikį šio regiono ekonominei situacijai turi ir didelis nedarbo lygis, emigracija, regioninę atskirtį didina vidutinio darbo užmokesčio skirtumai.
Sakydama, kad darbo užmokestis praėjusiais metais augo visose šalies savivaldybėse, ekspertė išskyrė keletą Rytų Lietuvos savivaldybių: didžiausias vidutinis darbo užmokestis buvo fiksuojamas Visagino savivaldybėje – jis siekė 1880 litų per mėnesį atskaičius mokesčius ir buvo beveik pusantro šimto litų mažesnis už vidutinį darbo užmokestį šalyje pirmaujančiame Vilniuje. Palyginti su sostine, kur kas didesnis atlyginimų atotrūkis buvo stebimas Ignalinos, Molėtų, Anykščių ir Zarasų rajonų savivaldybėse, kuriose vidutinis darbo užmokestis yra vienas mažiausių šalyje. Pvz., 2013 metų III ketvirtyje zarasiškių vidutinis darbo užmokestis siekė 1312 litų per mėnesį atskaičius mokesčius.
Instituto vadovė pabrėžė, kad geriausiai gyvenimą, palyginti su kitomis regiono savivaldybėmis, galima vertinti Utenoje – čia vidutinis darbo užmokestis atskaičius mokesčius praėjusiais metais augo beveik 100 litų – iki 1555 litų per mėnesį, o nedarbas buvo šiek tiek didesnis nei šalies vidurkis. Tai greičiausiai lemia didesnis ūkio subjektų skaičius nei aplinkiniuose miestuose, taip pat didesnis uteniškių verslumas. Be to, ir komunalinių paslaugų tarifai Utenoje yra vieni mažiausių šalyje.
Nemažai informacijos apie santaupų kaupimą, jų investavimo galimybes savo pranešime pateikė L. Grinevičius. Ekspertai taip pat atsakė į susitikimo dalyvių klausimus.


Utenos rajono savivaldybės administracija"

Joomla templates by a4joomla