school and education

Tel.  +370 389 61600
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Savivaldybės priimamasis: (8 389) 64041 Daugiau informacijos         Pasitikėjimo telefonas: (8 800 77472) Daugiau informacijos

ŠIANDIEN – PASAULINĖ VANDENS DIENA

2023 03 23 vandensVanduo yra būtinas gyvybei. Netgi teigiama, kad gyvybė Žemėje kilo iš vandenyno. Ar žinote, kad:
- Žmogui kasdien reikia išgerti 2–3 litrus vandens.
- Žmogaus organizmui kasdien reikia 10 litrų. (Jį pasigamina pats, endogeniniu būdu: su seilėmis – 1,5 litro, 1,5 litro pagamina skrandžio sultys, 0,7 litro – kasa, 3 litrus – žarnynas, 0,5 – tulžis).
- Suaugusio žmogaus organizme yra apie 68 proc. vandens, iš jo kraujyje 90 proc., raumenyse – 77 proc., o smegenyse – 85 proc.
- Nevalgęs žmogus gali išgyventi iki 40 parų, o be vandens numirs aštuntą.
- Be vandens žemėje nebūtų augmenijos, todėl nebūtų deguonies ir gyvybės.

Skaityti daugiau

Pasaulinė žemės diena Utenos rajono švietimo įstaigose

2023 03 21 zemesLopšelio-darželio „Šaltinėlis“ vaikai visą savaitę kūrė piešinius, kuriais sveikino Žemę, aktyviai dalyvavo pokalbiuose bei diskusijose apie tai, kaip reikia saugoti žemės turtus, kaip rūšiuoti atliekas, žiūrėjo filmą „Sengirė“. Ugdytiniai mokėsi stebėti gamtą, tyrinėti gamtines medžiagas, klausyti, „ką medeliai šneka“, puošė savo žaliąją palangę, ruošėsi projektinei veiklai - pristatymui „Žemė- mano planeta“.
Į Utenos mokyklą - darželį "Eglutė" atvyko "svečiai iš įvairių planetų" (mokyklos ketvirtokai). ,,Svečiai” Žemei dovanojo dovanas pačių padarytas iš antrinių žaliavų, muzikinius pasirodymus. Darželio vaikai pristatė vienetinius drabužius "Madų šou" iš antrinių žaliavų, dainavo, muzikavo. Darželio meno galeriją papuošė vaikų ir tėvelių foto paroda "Langas į gamtą". Lauke vaikai budino žemę ir iškėlė Žemės vėliavą.

Skaityti daugiau

Dėl aplinkos monitoringo atliekamų tyrimų

Utenos rajono savivaldybės administracija informuoja, kad įgyvendinant savivaldybės aplinkos monitoringo 2021–2026 metų programą, UAB ,,Darnaus vystymosi institutas“ šiandien vykdys požeminio vandens monitoringą, t. y. instituto darbuotojas ims mėginius iš programoje numatytų šachtinių šulinių (Užpalių mstl., Mockėnų k., Vijeikių k., Daržinių ir Kaniūkų k.).

Požeminio (šachtinių šulinių) vandens, aplinkos oro, paviršinio ir triukšmo tyrimų rezultatus galima rasti savivaldybės interneto svetainėje www.utena.lt (rubrika „Aplinkos apsauga/Aplinkos monitoringas/Utenos miesto ir jo apylinkių aplinkos monitoringas“).

 

Kovo 20 d. - Pasaulinė Žemės diena

zemes dienaKasmet kovo 20 d. minima Pasaulinė Žemės diena – astronominis pavasaris. Utenos rajono savivaldybė Pasaulinės žemės dienos proga tradiciškai Utenio aikštėje iškels Žemės vėliavą, kuri plevėsuos iki balandžio 22 d.
Pasaulinė Žemės diena – viena svarbiausių aplinkosauginių švenčių. Kovo 20-oji Pasauline Žemės diena paskelbta neatsitiktinai. Šiomis dienomis ateina pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose, išskyrus poliarines sritis. 1971 m. Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius Johnas McConnellis kreipėsi į mūsų tautą, ragindamas taip pat tapti Žemės globėja, o pavasario lygiadienį, kuris skirtingose planetos vietose yra kovo 20–21 d., minėti kaip Pasaulinę Žemės dieną. Atsiliepiant į šį kreipimąsi, 1992 m. Žemės diena oficialiai įteisinta ir Lietuvoje.

Skaityti daugiau

Nemokama aplinkosauginė konferencija

2023 03 08 edukologijaPirmoji ir didžiausia Lietuvoje pakuočių atliekų tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas” kartu su EUROPE DIRECT centrais Lietuvoje, jau trečiąjį kartą organizuoja nemokamą aplinkosauginę konferenciją Lietuvos gyventojams, įmonėms, organizacijoms bei ugdymo įstaigų bendruomenėms „Įdomioji ekologija”, skirtą Žemės dienai paminėti.
Renginys vyks kovo 16 d.,nuotoliniu būdu.
Renginio moderatorė – iniciatyvos „Tvari Lietuva“ vadovė Rugilė Matusevičiūtė!
Siekdami prisidėti prie Žemės saugojimo, turime žinoti, kokiais būdais tai galime padaryti, o vienas iš paprasčiausių būdų – atliekų kiekio kasdienybėje mažinimas bei teisingas atliekų tvarkymas!
Renginio tikslas - supažindinti organizacijų, bendruomenių narius bei įvairaus amžiaus mokinius su ekologijos, teisingo kasdienybėje susidarančių atliekų tvarkymo principais bei pakuočių atliekų rūšiavimo taisyklėmis, pristatyti pakuočių perdirbamumo galimybes, inovacijas pakuočių gaminimo srityje bei įprastinių pakuočių alternatyvas.

Skaityti daugiau

Atlikti vandens telkinių vandens tyrimai

2023 03 13 orasSiekiant įgyvendinti Utenos rajono savivaldybės aplinkos monitoringo 2021–2026 metų programą, 2023 m. kovo 3 d. Utenos rajono savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus ir UAB „Darnaus vystymosi institutas“ atstovai dalyvavo imant (semiant) paviršinio vandens telkinių vandens mėginius ir kabinant difuzinius ėmiklius (jie bus eksponuojami dvi savaites, o vėliau vežami ir siunčiami į laboratoriją analizei), siekiant atlikti SO2, NO2 ir LOJ teršalų matavimus.
Paviršinio vandens telkinių vandens mėginiai buvo paimti keturiose tyrimų vietose: Šventojoje žemiau Užpalių mstl., Vyžuonos upės žiotyse su Krašuonos upe, Rašės upėje žemiau paviršinių nuotekų išleidimo vietos, Viešos upėje.

Skaityti daugiau

Dėl eglių kirtimo prie Vyžuonaičio parko

2023 03 08 eglesPrieš keletą dienų pradėjus kirsti egles prie Vilniaus gatvės akligatvio ir Vyžuonaičio parko savivaldybės administracija sulaukia nemažai gyventojų klausimų.
Informuojame, kad žemės sklypai, kuriuose kertamos eglės, yra privatūs, o medžiai, augantys šiuose sklypuose, nėra priskirti miškui. Vadovaujantis 2008 m. kovo 12 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 206 „Dėl kriterijų, kuriuos atitinkantys medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams patvirtinimo“, eglės, augančios vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose, privačioje žemėje, nėra priskiriamos saugotiniems želdiniams ir joms kirsti leidimo nereikia.

Skaityti daugiau

Informuojame

VšĮ „Gamtos ateitis“, skatindama aplinkos tausojimą ir siekdama suformuoti teisingus rūšiavimo įpročius, parengė informaciją apie plastiko atliekų rūšiavimą. Apie tai, kokias atliekas galima mesti į plastiko atliekoms skirtą konteinerį, kas svarbu rūšiuojant, sužinosite čia https://gamtosateitis.lt/keli-patarimai-del-plastiko-atlieku-rusiavimo/

„Žaliasis taškas“ kviečia prisijungti prie aplinkosauginės edukacijos

Pirmoji ir didžiausia licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija Lietuvoje „Žaliasis taškas“ kviečia prisijungti prie nuotolinių edukacijų ciklo „Žaliasis raštingumas“, kurio tikslas – supažindinti visuomenę su teisingu praktiniu aplinkosaugos principų taikymu kasdienėje veikloje, įsitikinant, jog būti gamtai draugišku žmogumi – nesudėtinga ir prasminga!

Kovo 9 d., 14:00–14:45, kviečiame vyresniųjų klasių mokinius (nuo 5 kl.) ir ekologija besidominčius suaugusiuosius paminėti Žemės dieną, dalyvaujant paskaitoje ir protmūšyje.

Skaityti daugiau

Savivaldybės priimamasis

+370 389 64041