school and education

Tel.  +370 389 61600
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Savivaldybės priimamasis: (8 389) 64041 Daugiau informacijos         Pasitikėjimo telefonas: (8 800 77472) Daugiau informacijos

  • Utenos rajono savivaldybė

    Utenos rajono savivaldybė

    Utenos rajono savivaldybės plotas – 1229 km². (užima 1,9 proc. Lietuvos teritorijos). Savivaldybės teritorijoje tyvuliuoja 186 įvairaus dydžio ežerai. Viešos želdynų teritorijos Utenos mieste - 225 ha. Utenos rajone yra 8 miesteliai – Daugailiai, Kuktiškės, Leliūnai, Saldutiškis, Sudeikiai, Tauragnai, Užpaliai ir Vyžuonos, 592 kaimai. Utenos rajone - 10 seniūnijų ir 44 seniūnaitijos. 

Radiacinis fonas Lietuvoje: kas tai ir kaip matuojama

2021 04 08 radiacijaVis dažniau girdime, kad radiacinio fono matavimo duomenis galime stebėti Radiacinės saugos centro (RSC) svetainėje arba paspaudę nuorodą: https://www.rsc.lt/radis/, tačiau ar žinome, kas yra radiacinis fonas, nuo ko jis padidėja, iš kur ir kaip atsiranda.
Visus gyvuosius žemės organizmus nuolat veikia gamtinės (radiacinis fonas) ir dirbtinės kilmės jonizuojančioji spinduliuotė. Gamtinę jonizuojančiąją spinduliuotę skleidžia įvairūs šaltiniai – kosminė spinduliuotė, gamtinės kilmės radionuklidai (esantys grunte, maiste, geriamajame vandenyje, statybinėse medžiagose), radioaktyviosios radono dujos, patenkančios į pastatų vidų iš žemės gelmių. Be abejo, radiaciniam fonui įtakos turi ir dirbtinės kilmės radionuklidai, pasklidę aplinkoje po branduolinės energetikos objektų avarijų, branduolinių ginklų bandymų ir pan., tačiau šių radionuklidų indėlis į bendrą radiacinį foną Lietuvoje yra labai nedidelis.


Prie gamtinio radiacinio fono, supančio mus visur ir kintančio priklausomai nuo geografinės vietovės, žmogus yra prisitaikęs. Nustatyta, kad Lietuvoje nedidelių gamtinio radiacinio fono pokyčių gali būti priklausomai nuo paros laiko, kai dėl gamtinės kilmės radioaktyviųjų radono dujų, išsiskiriančių iš dirvožemio, kaitos didžiausias radiacinis fonas būna anksti ryte, o šiek tiek mažesnis – apie 18 val. Taip pat moksliškai įrodyta, kad šiek tiek mažesnis fonas būna žiemai baigiantis ir didesnis – rudens pradžioje. Tai lemia oro ir dirvožemio temperatūrų skirtumas.
Radiacinį foną gali keisti ir krituliai, kurie drėkina dirvožemį, užpildo jo kapiliarus ir todėl radono dujų iš dirvožemio išsiskiria daugiau. Pradėjus lyti ar snigti gali būti momentinis jonizuojančiosios spinduliuotės padidėjimas pažemio ore.
Radiacinis fonas Lietuvoje svyruoja nuo 50 nSv/val. iki 100 nSv/val., priklausomai nuo vietovės ir jos dirvožemyje esančių gamtinės kilmės radionuklidų kiekio. Bet, kaip jau buvo minėta, dėl aukščiau nurodytų priežasčių, jis gali būti ir didesnis. Šį foną Lietuvoje nuolat matuoja 43 oro ankstyvojo radiacinio pavojaus perspėjimo stotys RADIS. Radiaciniam fonui viršijus nustatytą lygį, apie tai nedelsiant siunčiamas signalas į atitinkamų Radiacinės saugos centro specialistų mobiliuosius telefonus.
Radiacinio fono matavimo duomenis nuolat (24/7) stebi Radiacinės saugos centro specialistai, tačiau juos gali stebėti ir kiekvienas gyventojas, paspaudęs nuorodą: https://www.rsc.lt/radis/. Būtina žinoti, kad apie visus tikrus įvykius, susijusius su radiacinio fono padidėjimu, gyventojus nedelsiant perspėja atsakingos institucijos.
Kilus abejonių, gyventojai gali kreiptis į Radiacinės saugos centro specialistus telefonu Vilniuje 8 5 236 19 36 arba el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. ir išsiaiškinti rūpimą klausimą.
Daugiau informacijos: Radiacinės saugos centras
Kalvarijų g. 153, Vilnius
LT-08352, Lietuva
Tel. (8 5) 236 1936

 


38

Vykdomi projektai


15

2020 m. įvykdyti projektai

Savivaldybės priimamasis

+370 389 64041