1 (3).jpg3pics-mono.jpg3pics.jpg4pics-color1.jpg4pics-mono.jpg5pics-color1.jpg6pics-color1.jpg

Dideli darbai prasideda nuo mažų arba kaip bendrijos pirmininkas svajoja apie visą renovuotą Aukštakalnį

IMG 2673Ar sienos po renovacijos nepradės pelyti? Kiek kainuos renovacija? Ar statybininkai kokybiškai atliks darbą? – tokie ir kiti klausimai skambėdavo susirinkimuose, kuriuose Taikos gatvės namų nr. 77 ir 79 gyventojai sprendė savo daugiabučių renovacijos reikalus. Taip buvo iš pradžių, kai reikėjo rasti atsakymą į hamletišką klausimą: renovuoti ar nerenovuoti namus. Dabar, kai sprendimas priimtas, renovacijos baubas, pasirodo, yra visai nebaisus.


Minėti namai, kurių vienas pastatytas 1987, kitas – metais vėliau, buvo šalti ir brangūs. Prieš įvedant eurą už šildymą gyventojai per mėnesį mokėdavo daugiau mažiau po 300 litų. Norėdami sėkmingai spręsti šią ir kitas su namų priežiūra susijusias problemas, gyventojai nutarė įkurti bendriją. Pavadino ją „Putinu". 2000 m. buvo išrinktas ir bendrijos pirmininkas. Juo tapo Pranas Zapolskas, iki šiol einantis šias pareigas. Išsirinkę Praną Zapolską bendrijos gyventojai neapsiriko: per visus 17 metų nebuvo nesusipratimų ar kokių nesusikalbėjimų. Atsirado pasitikėjimas ir žinojimas, kad visi bendrijos reikalai bus sutvarkyti. 17 metų patirtis Pranui Zapolskui labai padėjo ir pradėjus įkalbinėti kaimynus renovuoti namus, diskutuojant, ginčijantis susirinkimuose.


– Visko tuose susirinkimuose buvo, – pasakojo Pranas Zapolskas. – Vieni ateidavo prisirinkę blogų pavyzdžių ir juos išdėstydavo kaip rimtus argumentus. Kiti bijojo, kad po renovacijos visi buto kampai užpelys. Dar kiti sakė, kad užteks tik namo išorės siūles užkamšyti ir bus gerai. Pesimistų buvo daug. Net tarp jaunų gyventojų kildavo klausimų, kodėl mes kišam galvą į bankų kilpą. Bet buvo ir daug pozityviai mąstančių, kuriems rūpėjo ateitis, kokybiškas gyvenimas moderniame renovuotame name ir gražioje aplinkoje.
Name nr. 79 renovacijai pritarė 24 butai iš 40-ies. 77 name renovacijai pritariančių buvo daugiau: 16 butų iš 20-ies. Pasak bendrijos pirmininko, sveikas protas ir supratimas, kad be renovacijos nebus ateities, nugalėjo, balsų „už" pakako, tad renovacijai startas buvo duotas.
– Namų atnaujinimas buvo būtinas vien dėl to, kad mūsų abiems namams yra bendras šilumos mazgas, – sakė Pranas Zapolskas. – Iki 77-o namo butų šilumos kelias yra neartimas, tad jo penkto aukšto gyventojai šiluma labai nesidžiaugia. O štai kai kurių butų gyventojai skundžiasi, kad jiems +25 laipsniai – per daug, per karšta. Jie gyvena atvirais langais. Juk tai labai neekonomiška: kiek šilumos išleidžiama perniek į lauką. Jei 77 namo gyventojai būtų nepritarę renovacijai, jiems būtų tekę statytis savo šilumos mazgą. O tai daug brangiau, nei renovacija. Džiaugiuosi, kad jie pasirinko kitą, racionalesnį, kelią išspręsti namo šildymo problemas.
Pasak bendrijos pirmininko, kad visi gyventojai galėtų džiaugtis šiluma ir patys reguliuotis temperatūrą butuose, renovacijos metu prie radiatorių bus įrengti balansiniai ventiliai. Šilumą bus galima reguliuoti nuo +16 iki +22 laipsnių. Kaip kam patiks. „Šilumos po renovacijos mes sutaupysim 50 proc. O balansiniai ventiliai sutaupymą dar padidins", – akcentavo Pranas Zapolskas.
Viena bėda – sunku rasti tinkamų rangovų. Šiais metais sutartis pasirašyta jau su trečiaisiais, bet realūs darbai dar neprasideda. Bendrijos pirmininkas tikisi, kad „derinimosi" su rangovais laikotarpis neužsitęs ir gyventojai netrukus sulauks tikros renovacijos pradžios. O laukdami renovacijos pradžios, bendrija jau išsirinko šiltinimo medžiagas. Susirinkimo metu buvo nutarta namus apšiltinti fibrocementinėmis plokštėmis. Nors jos ir brangesnės, bet patikimesnės. Praną Zapolską specialistai patikino, kad ir geniai tos plokštės neprakala („O jūs gyvenate netoli pušyno. Visko gali atsitikti," – juokavo specialistai).
– Renovacijos nauda yra visapusiška, – samprotavo bendrijos pirmininkas. – Ir ekonominė, ir estetinė. Dabar gyventojai daug keliauja po pasaulį, atvažiavę visiems pasakoja, kaip ten gražu. Kodėl pas mus negali būti gražu? O ekonominė nauda neabejotina: už šildymą mokėsime daug mažiau, išauga buto vertė. Štai pavyzdys: viename bendrijos name gyventojas butą pardavė daug brangiau vien dėl to, kad namas ruošiamas renovacijai.
Pasak Prano Zapolsko, būtų gerai, kad visas Aukštakalnis atsinaujintų. Dabar gi šalia renovuoto nerenovuotas namas atrodo papilkėjęs ir išsipurvinęs. Kontrastas didžiulis ir tai jau negerai. Kai bus daugiau renovuotų, tie purvini daugiabučiai atrodys kaip svetimkūniai. „Tikiu, kad renovacija yra užkrečiantis dalykas. Kaip rodo patirtis, iš pradžių visi nusiteikę prieš, o paskui, kai pamato, kad pas kaimynus gražu, kyla noras ir patiems renovuoti savo daugiabutį. O po renovacijos netrunka įsitikinti, kad tai puikus dalykas," – sakė Pranas Zapolskas.
– Rengiantis renovacijai mums labai padėjo savivaldybė, – tęsė pasakojimą bendrijos pirmininkas. – Labai greitai sutvarkė dokumentus, juos patvirtino, jokių problemų nebuvo. Ir susirinkimuose nepaliko vienų, dalyvavo Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus specialistai Evaldas Rimas, Vytautas Nakas, „Utenos butų ūkio" direktoriaus pavaduotojas Bronius Šaukeckas.
Dar vienas Prano Zapolsko tikėjimas, kad kartu su daugiabučių renovacija tvarka ir grožis ateis ir į gyvenamąją aplinką. To bendrijos gyventojai labai nori ir laukia. Laukia sutvarkytų vaikų žaidimų, automobilių statymo aikštelių, žaliųjų zonų. Tada bus galima pagalvoti ir apie uždarą teritoriją, kurioje bendrija tvarkysis kaip savo kieme.

Joomla templates by a4joomla